Bene Posto - Ochrona

Wybrałem się do lasu pod Legionowem na grzyby, znalazłem śmieci.

Napisane 01.01.2020 przez admin

Tagi: zaśmiecanie, śmieci, las, przyroda

Chciałbym napisać kilka słów o ostatnim odkryciu, które jak się później okazało zostało zauważone nie tylko przeze mnie. W ostatnich dniach jedna z mieszkanek powiatu legionowskiego, umieściła w sieci zdjęcie przedstawiające górę śmieci znajdującą się w Lasach Chotomowskich. Ja widziałem to na żywo i widok jest naprawdę straszny. Na skraju lasu znajduje się wielka góra śmieci, a mnie zastanawia dlaczego ludzie wciąż wyrzucają śmieci w miejscu, gdzie tego robić nie wolno.

Jeśli wybieram się do lasu to chciałbym móc spokojnie spacerować w otoczeniu przyrody, a nie wśród szmat, folii, butelek, pyłów budowlanych. Tak właśnie wyglądała ta góra, to nie było kilka wyrzuconych pojedynczo śmieci, ale chyba cała przyczepa przywieziona na skraj naszego lasu. Komunikat w sprawie zgłoszenia kobiety, o której pisałem nie przeszedł bez echa. Odpowiedź w tej kwestii wystosował Urząd Gminy Jabłonna, który już zwrócił się do Nadleśnictwa Jabłonna w celu usunięcia tych śmieci. Ponadto zostało wszczęte postępowanie, które ma ustalić właściciela odpadów.

Nie wiem jak wy, ale ja nie wierzę, że postępowanie przyniesie zamierzony skutek. Niemniej jednak cieszę się, że ktoś to posprząta. To miejsce jest moim częstym terenem spacerowym i jeszcze nigdy do tej pory nie było tu tak brudno jak jest teraz, właśnie z powodu braku rozsądku osób wyrzucających odpady do lasów. Mamy w końcu XXI w. i pełno koszy na śmieci, czemu więc wciąż na terenach pełnych pięknej zieleni trafiają się przypadki zaśmiecania tych miejsc? Pewnie się tego nie dowiemy, gdyż takie zachowanie wciąż tkwi w mentalności osób zaśmiecających, która od lat się nie zmienia.